O KLUBU

A NAŠÍ ČINNOSTI

KVH 276th sqdn. (reenacted) RAF, z.s.

Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z.s. byl na Ministerstvu vnitra ČR zaregistrován v roce 2007. Jedná se o nejstarší klub vojenské historie zaměřený pouze na reenactment RAF a WAAF ve střední Evropě.

Poslání a aktivity

KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z.s., jsme založili se záměrem spojit síly těch, kdo se zajímají o působení Čechů a Slováků v Royal Air Force a Češek a Slovenek ve Women Auxiliary Air Force.

Spolupráce v rámci klubu nám umožňuje nejen sdílet informace a zážitky ze společných objevů, ale hlavně pořádat i větší osvětové akce pro veřejnost, které by již byly nad síly jednotlivců.  Společně připravujeme výstavy, rekonstrukce událostí, besedy s pamětníky a odborníky, kterými udržujeme památku pilotů a pozemního personálu RAF v obecném povědomí.

PROČ PRÁVĚ 276. PERUŤ

Byť 276. peruť v Royal Air Force skutečně existovala, označení klubu má původ v nejlepším filmu o působení našich letců v druhé světové válce, který kdy byl v Československu natočen, filmu Nebeští jezdci. Jak jste si možná všimli, hrdinové filmu byli příslušníky 276. bombardovací, národnostně smíšené, peruti. Tedy jednotky fiktivní, která se skutečnou 276. perutí (která patřila do Air Sea Rescue jednotek Royal Air Force) neměla nic společného.

Vzhledem k tomu, že se každý z českých (a popřípadě slovenských) zájemců o Royal Air Force věnuje něčemu jinému (stíhačům, příslušníkům bombardovacích osádek, pozemnímu personálu), nechtěli jsme klub „vázat“ na případnou skutečnou stíhací nebo bombardovací peruť. Chceme připomenout naše veterány bez ohledu na to, s jakým letadlem létali a jaká byla jejich role. Nezapomínáme při tom ani na příslušnice Women Auxiliary Air Force.

Z klubové činnosti

Jsme hrdí na široké spektrum našich aktivit konaných v České republice i v zahraničí, které Vám níže představíme.

Filmy

Na několika filmech jsme se podíleli nejen jako kompars, ale i jako poradci.

  • Dejte nám křídla
  • Historie československého letectví (o historii československého letectví, respektive působení Čechoslováků v RAF)
  • Muž, který přecenil českou duši (o Josefu Bryksovi)
  • Nepřítelem osudu (o Františku Truhlářovi)
  • Osud na nebi Josefa Janeby (o Josefu Janebovi)

Výstavy

Naším největším projektem jsou dvojjazyčné putovní výstavy – o československých letcích v RAF a Nebeských jezdců. První výstava byla připravena jako projekt k připomenutí 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF a v roce 2015 ji v České republice a Velké Británii vidělo na 60 000 lidí. Více informací naleznete zde.

V případě zájmu o některou z našich výstav nás kontaktujte na emailu: filip@276.cz nebo na telefonu 777 220 517.

Kromě toho jsme vystavovali artefakty spojené s naší historií v RAF a WAAF v polské Zagani, jako součást vzpomínkových akcí na Velký útěk ze zajateckého tábora Stalag Luft III Sagan, v Duxfordu v rámci leteckého dne Flying Legends, v rámci projektu Trhovokameničtí židé a příslušníci RAF v Trhové Kamenici, v Plzni, Hrochově Týnci, Líních, Ostravě, Olomouci a desítkách dalších lokalit. Součástí naší účasti bývá i dobový tábor s odpovídajícím vybavením.

VZPOMÍNKOVÉ AKCE, SETKÁNÍ, PAMÁTNÍKY A PAMĚTNÍ DESKY

Jsme autory několika pamětních desek v České republice i v zahraničí, na jejich odhalování býváme rovněž zváni a nebo na jejich přípravě spolupracujeme.

Zrealizovali jsme památníky v Trhové Kamenici a v Plzni – Karlově, pamětní desky v Cattericku a Manstonu ve Velké Británii, podíleli jsme se na realizaci pamětních desek Joy Kadečkové na Praze 2, Karlu Stanislavu Ottovi v Mnichově Hradišti a dalších. Kromě toho se účastníme pietních aktů jako čestná stráž, případně v rámci doprovodného programu vystavujeme vybavení RAF a WAAF. Více o této naší činnosti najdete zde.

Pokud byste nás na některý Váš pietní akt chtěli pozvat nebo poradit s jeho realizací, kontaktujte nás na e-mailu filip@276.cz nebo na telefonu 777 220 517.

Znak Našeho klubu

V jeho středu je český lev, a to v červené barvě, jako jedné z našich státních barev. Motto vyjadřuje, jakým způsobem a pro koho se věnujeme reenactingu – je to pro veterány, jako připomenutí, že si jich vážíme (For them).

Klub vznikl proto, aby zájemci o Royal Air Force nemuseli vystupovat jako jednotlivci; vojenské historii (living history, reenactmentu) se věnujeme také proto, že chceme účast našich letců v druhé světové válce připomenout spoluobčanům (For us) a reenacting Royal Air Force děláme také proto, že chceme zachovat tuto část naší historie pro budoucnost (For you).

Zaujala vás naše činnost?

Podpořte nás, prosím, abychom mohli v našem snažení pokračovat. Děkujeme.

 
 

Novinky

  • Novinky
    Srdečně zveme do Krytu Folimanka, kde je dnes, tj. 11. […]

Chystané akce

Napište nám

12 + 7 =