O nás, kontakty

O Klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z. s.

Tento klub vojenské historie vznikl se záměrem sdružovat zájemce o historii Čechů a Slováků v Royal Air Force a Women Auxiliary Air Force a propagovat jejich boj proti nacismu. Naší hlavní činností je tento boj aktivně připomínat. Jak, to najdete níže. Jsme hrdými tvůrci památníku příslušníkům RAF a obětem holocaustu z Trhové Kamenice. Podobně se podílet na připomínání působení Čechoslováků v RAF a WAAF můžete i Vy.

Mgr. Filip Procházka, předseda a zakladatel KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF
Tel: 777 220 517
Email: filip@276.cz
Facebook: https://www.facebook.com/KVH276

Výběr z naší činnosti:

Filmy:
Dejte nám křídla, Historie československého letectví (o historii československého letectví, respektive působení Čechoslováků v RAF)
Muž, který přecenil českou duši (o Josefu Bryksovi)
Nepřítelem osudu (o Františku Truhlářovi)
Osud na nebi Josefa Janeby (o Josefu Janebovi)

Výstavy:
U příležitosti 65. výročí Velkého útěku, Sagan, Polsko, 2009.
Západočeši v západním odboji, Západočeské muzeum Plzeň, 2010.
Trhovokameničtí Židé a příslušníci RAF, Trhovokamenické muzeum, 2012.

Zrealizovali jsme putovní výstavu o československých letcích ve Velké Británii. Zachycuje období od 30. let 20. století do současnosti, od Mnichovské dohody, útěky budoucích letců RAF do exilu, perzekuci jejich rodinných příslušníků, boje v polsku, Francii, na Středním Východě a boje o život v kocentračních táborech SSSR, přes informace o československých perutích v RAF a konkrétních osobnostech (Jakš, Fajtl, kuttelwascher, Kunka, Kadlec). Zakončují ji panely věnované poválečnému návratu do osvobozené vlasti, komunistické perzekuci i jejím konkrétním obětem a znovupřipomínání formou knih, filmů, pamětních desek atd. Výstava je anglicky a česky.

Druhá naše putovní výstava je věnována Nebeským jezdcům, legendárnímu československému filmu o československých letcích RAF, knize a našim letcům..
Obsahuje informace o knize Nebeští jezdci, jejím autorovi, palubním střelci RAF a 3. československého bitevního pluku v SSSR, Richardu Husmannovi,
obsahuje dále informace ze zákulisí natáčení filmu, o castingu, výrobě největší rekvizity pro tento film – maketě letounu wellington, fotografie a plakáty
z filmu. Výstava je česky a anglicky.

V případě zájmu o některou z našich výstav nás kontaktujte na emailu: filip@276.cz nebo na telefonu 777 220 517.

Výstroj a vybavení příslušníků RAF vystavujeme rovněž u příležitosti různých pietních aktů, například u příležitosti znovuodhalení pamětní desky Josefu Felklovi, Deblín, odhalení pamětní desky Stanislavu Rejtharovi, Kuroslepy atd.

Nejtrvalejším dokladem naší činnosti je výše zmíněný památník příslušníkům RAF a obětem holocaustu z Trhové Kamenice, který jsme odhalili v roce 2012. Součástí celé akce bylo několik besed i výstava. Chtěli-li byste se podílet na podobných akcích, popřípadě chystáte něco podobného a potřebujete poradit? Kontaktujte nás, například na mailu filip@276.cz

Již z doby předklubové jsme hrdi na to, že jsme uspořádali Setkání Nebeských jezdců (Meeting of the Sky Riders) – setkání aktérů filmu Nebeští jezdci, válečných veteránů z RAF s veřejností a výstavu věnovaná filmu Nebeští jezdci (Sky Riders/Rirdes in the Sky) a Čechoslovákům v RAF a WAAF.

Členové našeho klubu vojenské historie se také účasntnili odhalení památníku či pamětní desky, popřípadě pietního aktu, připomínající: Josefa Františkovi (303. polská stíhací peruť, RAF), Alfrédu Bartošovi (výsadek Silver A), Stanislavi Mikulovi (obránce Tobruku, Československý pěší prapor 11 – Východní, 311. československá bombardovací peruť, RAF), Viléma Jakše (311. československá bombardovací peruť, RAF), Aloise Šišky (wellington KX-B, 311. československá bombardovací peruť, RAF) a dalších akcí.

Pravidelně se účastníme leteckých dnů, kde v jakémsi diorámatu ukazujeme vybavení našich letců. Vidět jste náš mohli na akcích Den letiště Letňany, leteckém dni v Chrudimi (Letecký den 2013 „Žlutomodrý den Berry“ aneb Letem světem gastronomie), akci Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton (letecký den Plasy). V zahraničí jsme se účastnili akce Reenactors Weekend v East Kirkby a Flying Legends v Duxfordu.

Fotografie a další informace naleznete zde.

KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF, o. s. byl na Ministerstvu vnitra ČR zaregistrován v roce 2007. Jedná se o nejstarší klub vojenské historie zaměřený na reenactment/reenacting RAF a WAAF ve střední Evropě.

Všem zájemcům o členství či spolupráci s Klubem vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, o. s. rádi zodpovíme jejich dotazy, popřípadě budeme nápomocni jejich činnosti. Náš klub je otevřený všem zájemcům o tento druh reenactingu/reenactmentu. Budete-li mít chuť se všech těchto aktivit účastnit s námi, ozvěte se. Naše náborová kancelář nikdy nezavírá :-) Zkuste nás kontaktovat na příklad na mailu: filip(zavináč)276(tečka)cz. Naše činnost je vhodná jak pro muže a ženy, tak pro děvčata. Ptejte se, rádi odpovíme.

Při spolupráci s námi budete mít možnost podílet se na připomínání jedné z nejdůležitějších etap naší historie, navštívit zajímavá místa v České republice i v zahraničí, setkat se se zajímavými lidmi a účastnit se, rovněž zajímavých, byť i náročných akcí. Budete mít možnost získat věci, které vidíte ve filmech či muzeích a rovněž se i něco dozvědět. Nebudete jen pasivními příjemci, ale vzpomínku na naše válečné veterány, příslušníky RAF a WAAF budete aktivně vytvářet.

Jste-li organizátory akcí (leteckých dnů, výstav, pietních či vzpomínkových aktů a akcí, popřípadě chystáte-li tematickou výstavu), zde Vám přináším ukázku z naší činnosti. Jedná se o fotografie nasbírané v různých letech naší činnosti, na různých akcích. Místo pořízení, respektive druh akce a účast těch kterých osob jsou faktory, které naše expozice ovlivňují. Na fotografiích jsou zachyceny také osoby, které nejsou členy našeho klubu vojenské historie a vybavení, z něhož jen část patří našemu klubu vojenské historie. Potřebovali-li byste informací, kontaktujte nás: filip(zavináč)276(tečka)cz, 777 220 517.

Proč právě 276. peruť:

Byť 276. peruť v Royal Air Force skutecně existovala, označení klubu má původ v nejlepším filmu o působení našich letců v druhé světové válce, který kdy byl v Československu natočen, filmu Nebeští jezdci. Jak jste si možná všimli, hrdinové filmu byli příslušníky 276. bombardovací, národnostně smíšené, peruti. Tedy jednotky fiktivní, která se skutečnou 276. perutí (která patřila do Air Sea Rescue jednotek Royal Air Force) neměla nic společného. Vzhledem k tomu, že se každý z českých (a popřípadě slovenských) zájemců o Royal Air Force věnuje věnuje něčemu jinému (stíhačům, příslušníkům bombardovacích osádek, pozemnímu personálu), nechtěl jsem klub „vázat“ na případnou skutečnou stíhací nebo bombardovací peruť a připomenout naše veterány bez ohledu na to, s jakým letadlem létali a nezapomínám ani na příslušnice Women Auxiliary Air Force.

Znak Klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, o. s.:

V jeho středu je český lev, a to v červené barvě, jako jedné z našich státních barev. Motto vyjadřuje, jakým způsobem a pro koho se věnujeme reenactingu – je to pro veterány, jako připomenutí, že si jich vážíme (For them),kKlub vznikl proto, aby zájemci o Royal Air Force nemuseli vystupovat jako jednotlivci; vojenské historii (living history, reenactmentu) se věnujeme také proto, že chceme účast našich letců v druhé světové válce připomenout spoluobčanům (For us) a reenacting Royal Air Force děláme také proto, že chceme zachovat tuto část naší historie pro budoucnost (For you).