Výstroj Royal Air Force, Women Auxiliary Air Force

Na této stránce najdete informace o uniformách používaných v Royal Air Force a Women Auxiliary Air Force a také patřičné předpisy

Stránka se pozvolna upravuje, prosíme o shovívavost

Podmínky nošení uniforem, podle Kings Regulations<{strong>

Kapitola VI., Uniformy, Sekce I. – Všeobecné

184. Dodržování schválených vzorů.
1. Velící důstojník nesmí zavést nebo schválit neschválené odchylky od schválených vzorů uniforem, odznaků or accoutrements.
2. Uniformy budou nošeny tak, jak bylo schváleno velícím důstojníkem, a krejčí a ševci jednotky mají zakázáno provádět nepovolené úpravy od schválených vzorů. Příslušník mužstva je zodpovědný za dobrý stav uniformy na své náklady opravy nebo výměnu, nějaké části oděvu vydané mu, které je dodatečně nesprávně upraveno. Velící důstojník pravidelně seznamuje celé své mužstvo s těmito předpisy .
186. Neschválené emblémy
Neschválené emblémy nebo ornamenty se na uniformě nenosí. Důstojníci nebo mužstvo mohou, pokud nejsou ve službě, nosit podle národnosti národní květinu nebo emblém na pokrývce hlavy na Den svatého Jiří, Den svatého Ondřeje, Den svatého Davida a Den svatého Patrika a květ vlčího máku na Remembrance Day

187. Šátky a kožešinové límce.
1. Důstojníkům i mužstvu je zakázáno nosit šátek jakéhokoliv vzhledu, s výjimkou letů. 2. Nošení kožešinových límců svrchníků nebo plášťů do deště jakéhokoliv vzhledu je zakázáno.
188. Šperky atd., zákaz
S uniformou nebudou nošeny řetízky k hodinkám, stejně tak jako šperky.

189. Délka vlasů atd.
Vlasy musí být patřičně ostříhány. Vousy a kotlety jsou zakázány. Jestliže je nošen knírek, bude neoholen pouze horní ret.

194. Uniformy na maškarním.
Důstojníkům a mužstvu je zakázáno nosit leteckou uniformu všech vzorů nebo stáří na maškarní.

198. Nošení pilotního, pozorovatelského odznaku a odznaku palubního střelce.
1. Důstojník nebo příslušník mužstva nenosí pilotní, pozorovatelský odznak nebo odznak palubního střelce until authority for him to do has been granted ve shodě s paragrafy 811, 812, 817 or 818.
2. Důstojníci a mužstvo, kteří se kvalifikovali jako letci nebo pozorovatelé R.A.F. před zavedením podmínek uvedených v paragrafech 811, 812 or 817, nebo kteří se kvalifikovali podle pravidel z Royal Flying Corpse nebo Royal Naval Air Service, mohou nosit pilotní nebo pozorovatelský, as the case may be, provided the qualification appears v oficiálních záznamech of officers held by Ministerstvem letectví, or of airmen held by the officer i/c Records. Všechny pochybnosti budou ohlášeny Ministerstvu letectví or the Officer i/c Records jak je vhodné .
3. Odznak pilota, pozorovatele nebo palubního střelce bude nošena tím důstojníkem a letcem patřičně povolené k nošení with all descriptions of air force uniform.

204. Kabát pro mužstvo
1. S výjimkou ustanovení v odstavci 2, kabát nošený poddůstojníky a mužstvem se nosí zapnutý až ke krku.
2. Na vycházce může mužstvo mít rozepnutý vrchní knoflík kabátu undone with the lapels folded back. Jestliže je teplé počasí, kabát může být nesen přehozený přes ruku.

216. Důstojníci.
Následující tabulka udává různé uniformy schválené pro použití důstojníky a specifikuje příležitosti, při kterých se nosí. Detaily každé uniformy jak uvedeno ve „Výstrojním předpisu“ a schválené vzory jsou vedeny Ministerstvem letectví.

Sekce II.- Uniformy a příležitosti, během kterých se nosí.

Uniformy

„Full“ Home -

a, Jeho Veličenstva levees and státní příležitost
(a Když král, nebo jeho zástupce je přítomen
b Přehlídka u příležitosti oslav narozenin krále
c Když je to mimořádně nařízeno u příležitosti přehlídky, ceremoniálu nebo estrády, na které je přítomen člen královské rodiny.
„Full“ Tropical – stejně jako pro uniformu No. 1
„Service“ (Home) – jak uvedeno v A.M.Os. from time to time
„Field Service“ (Home) – jak uvedeno v A.P.1358.
„Service“ (Tropical) – jak uvedeno v A.M.Os from time to time.
„Polní uniforma“ (Tropical) – jak uvedeno v A.P.1358.

217. Mužstvo
Následující tabulka určuje různé uniformy schválené pro použití letci a specifické příležitosti, při kterých se nosí.

Uniformy
No.1. Vycházková uniforma (modrá)- Státní ceremonie, Royal escorts, stráž v sídle krále, Church parades, 4estná stráž, pohřby, vycházky, soudy, inspekce.
No.2. Vycházková uniforma (modrá) – kalhoty mají být nošeny raději místo (volných, dole stažených kalhot) pantaloons (či jezdeckých kalhot v případě rotmistrů) jako pracovní uniforma uvnitř jednotky a při letecké službě, s výjimkou toho, že po cestě následuje přehlídka. – Aktivní služba, stráže, kde se nenosí uniforma No. 1, denní služby. Tyto uniformy jsou stejné, No.1 je pouze v lepším stavu
No.3. Tropický (khaki drill) – stejně jako uniforma No. 2 – ale mohou být nošeny in lieu of service dress No. 1 v zahraničí under the authority of the air or other officer commanding.

Uniformy používané Royal Air Force

Battle dress.

Šedomodrý battledress užívaný v RAF je známý jako Suits, Aircrew. Byl používán jako pracovní oblečení, podobně jako v případě pozemní armády. V roce 1942 byl přejmenován na War Service Dress a byl vydán pro celý personál RAF.

Service dress

Sako má jednořadové zapínání se čtyřmi knoflíky, tkaný pásek, kapsami na prsou uzavírané klopami. Všechny kapsy u důstojnkcých sak byly na knoflíky, u poddůstojníků pouze náprsní kapsy. Důstojnické uniformy a uniformy rotmistrů (warrant officerů) byly vyrobeny z jemné vlněné látky lehkého, hladkého keprového materiálu, zatímco poddůstojnický sbor a mužstvo měly uniformu z hrubšího kepru.

Pokrývky hlavy

Modrošedá čepice se štítkem s černým mohérovým páskem (Service Cap (visor cap)), látkovým štítkem pro důstojníky a koženým pro poddůstojníky a mužstvo.
Důstojnický znak na čepici tvoří pozlacená orlice se zlatou vyšívanou korunou a vavřínovými listy.
Poddůstojníci nosí stejný znak jako důstojníci, avšak z pozlaceného kovu.
Mužstvo je označeno RAF monogramem ve vavřínovém věnci s korunou z pozlaceného kovu.

Polní čepice (lodička – Field Service Cap (sidecap)) pro důstojníky byla ušita z hladkého, pro poddůstojníky z hrubšího modrošedého kepru. Mužstvo na ní nosilo výše popsaný znak, důstojníci a poddůstojníci orlici s korunkou. Lodičku nosili převážně poddůstojníci a mužstvo.

Klasická čepice byla z výstroje poddůstojníků, s výjimkou nováčků, policistů a řidičů, vyřazena. Barety (pro muže) byly zavedeny až po válce.
Čepice se štítkem pro vyšší důstojníky má štítek z černé kůže lemovaný zlatými dubovými listy, s jednou řadou pro plukovníky letectva, s dvojitým lemováním pro generálské hodnosti. Skupina vyšších důstojníků používala stejné odznaky a symboly jako řadoví důstojníci, zatímco hodnostní sbor generálů nosil znak tvořený zlatě lemovaným věncem, korunkou a lvem, nad kterým byla pozlacená orlicí.
Všechny hodnosti měly určeny ocelové přilby v tmavě šedé barvě.

Uniformy používané Women Auxiliary Air Force

Battledress – Suit, Working, Serge

Na konci roku 1941 byly letci profesí pracující vchenku a ve znečištěném prostředí vystrojeni keprovým pracovním oděvem nazvaným Suits, Working, Serge, což byl jen jinak pojmenovaný battledress. Blůzy měly podobný vzhled jako mužské uniformy, se zapínáním a skrytými knoflíky u „třírohých“ vnitřních náprsních kapsách. Košile a kravaty se u tohoto druhu pracovních oděvů nenosily, používal se spíše modrošedý svetr. Dalším doplňkem pak byly rukavice, bílé ponožky, kotníkové boty nebo gumovky. Blůza byla zavedena s kalhotami ze stejného materiálu. Ty jsou vpředu založené, zabezpečené řadou tří knoflíků na každé straně, jednu vnitřní kapsu, umístěnou na pravé straně a dva knoflíky vzadu na kalhotách a jeden vpředu, zapínané do knoflíkových dírek v pasu blůzy.

Utility pattern working suit

Praktická verze pracovní blůzy byla později vyráběná s obvyklým záměrem ušetřit náklady, čas i materiál. Skryté zapínání bylo zrušeno a všechny knoflíky byly odkryty, kovové knoflíky nahradily plastové. Koncem války je možné vidět blůzy battledressu, nošené spolu se sukněmi vycházkové uniformy (service dress), což by dříve bylo nemyslitelné.

Service dress

Saka u WAAF byla šita v podstatě podle stejného vzoru jako u mužů, rozdíl je v použitém materiálu. Uniforma WAAF byla ušita z jemné vlněné látky, zatímco mužská z kepru. Sako vzor 1940 mělo u všech kapes knoflíky pro jejich zapnutí, ale v říjnu 1943 byly knoflíky u dolních kapes zrušeny. Součástí saka je opasek.
Hodnostní označení bylo stejné jako u RAF, pouze mělo odlišný název. Všechny důstojnice WAAF nosily na klopách symbol pomocných sborů – pozlacené písmeno A. Poddůstojnice a příslušnice mužstva nosily označení A vyšité pod orlicí umístěnou na ramenou. Toto označení postupně zanikalo.
Sukně byly hladké, bez záhybů a plisování. Jejich délka byla povolena v rozmezí od 35 – 40 cm od země. K sukni se nosily šedé punčochy, a to společně s černými šněrovacími střevíci. Tyto střevíce byly vyrobeny z černé dolíčkované kůže s pěti páry dírek na tkaničky.

Další součásti výstroje WAAF:

Pokrývky hlavy

Čepice pro důstojnice se lišily tvarem a provedením. Dřívější vzor čepice měl oválnou formu a byl tvořen třemi částmi, které byly spojeny. Nový vzor byl vyroben z jednoho kusu materiálu a doplněn pouze štítkem a stuhou. Oba druhy čepice byly vyrobeny z modrošedého materiálu. Označení na čepicích bylo stejné jako u RAF. V roce 1941 došlo k úpravě lemování štítku lemovkou s dubovými lístky pro vyšší i nižší důstojníky, který byl doplněn příslušným znakem.
Čepice má černý kožený podbradník a vršek kšiltu, jeho spodní část je ze zelené koženky. Na černém mohérovém pásku se nosí standardní odznak.
Černý baret, unikátně u WAAF, byl nošen k pracovní uniformě na stanovistích balónové baráže a a při dalších činnostech, kde byla lodička nevhodná. Baret se nosil, velmi nezvykle na Velkou Británii, byl nošen stažený na týl, s odznakem uprostřed.

Košile

Bleděmodrá je určena pro pro důstojnice, modrošedá pro ostatní příslušnice WAAF (Ty ale běžně nosily stejné košile jako důstojnice.), nosí se s černou kravatou. Zapíná se vlevo na ženský způsob, má knoflíkové manžety a malou otevřenou kapsu na levé straně hrudi. Je ušita pro ženskou postavu, se záhyby na zúžených ramenou. Příslušnice WAAF byly vybaveny třemi košilemi, přičemž ke každé byly dva odepínatelné límečky, připnuté ke košili vepředu a vzadu kovovým nebo plastikovým knoflíčkem.

Kabát

Důstojnice a ostatní příslušnice WAAF byly vybaveny dvouřadými modrošedými zimníky. Zapínaly se po mužském způsobu a měly pět (pro důstojnice) a čtyři (pro ostatní příslušnice WAAF) knoflíky po dvou řadách. Kabátům chyběly nárameníky a opasek

Jako zdroj popisu uniforem RAF a WAAF byly použity tyto materiály:

553 Squadron, RAF, Living History Association Brayley Martin, Ingram, Richard: World War II, British Women´s uniforms In Colour Photographs
Brayley Martin: World War II, Allied Women´s Services, Osprey, Men-at-Arms 357
Andrew Cormack: The Royal Air Force 1939 – 45, Osprey, Men-at-Arms 225