Matýsek Alois

Jméno a hodnost: Sgt Matýsek Alois

Místo a datum narození: 26. 1. 1920, Štramberk

Místo a datum úmrtí:

Pohřben:

Matýsek Alois se narodil ve Štramberku, nikoliv v Novém Jičíně. Absolvoval pět tříd obecné a tři třídy měšťanské školy. Vyučil se automechanikem. Do zahraničí odešel se svými přáteli Jaromírem Bajerem a jeho bratrancem Jaroslavem dne 5. 8. 1939. Do československé zahraniční armády se přihlásil v Krakově, pak převezen do Francie, kde se stal příslušníkem francouzské cizinecké legie. Jako její příslušník byl převelen do Afriky. Po vypuknutí Druhé světové války byl převezen do Agde, kde vstoupil do československého vojska. Byl sice odvelen, jako voják 3. roty 1. československého pluku, na frontu, ale do bojů již nezasáhnul. Již v táboře Cholmondeley se přihlásil do RAF, kde byl jako mechanik přidělen k 311. československé bombardovací peruti. V listopadu 1942 je odeslán do kursu pro radiotelegrafisty a palubní střelce. Kariéru palubního střelce zahájil v srpnu 1943. V rámci Coastal Commnand (velitelství pobřežního letectva) odlétá první turnus. Po odpočinku již nelétal a byl nadále mechanikem 310. československé stíhací perutě. Za druhé světové války se ve Velké Británii oženil a po válce, po své demobilizaci, se tam vrátil.

Výše uvedené údaje jsou citovány z níže uvedeného almanachu Václava Langera.

Bibliografie:

O Aloisi Matýskovi se píše i v této literatuře:

Langer, Václav. Almanach příslušníků československého zahraničního vojska 1939-1945 z území bývalého okresu Nový Jičín. V Novém Jičíně: Okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu v Novém Jičíně, 2005. 201 s. ISBN 80-254-0580-X.

Váňa, Josef, Sigmund, John a Padior, Emil. Příslušníci československého letectva v RAF. Praha: Ministerstvo obrany České republiky – AVIS, 1999. 272 s. ISBN 80-86049-58-2.