Otta Karel Stanislav

Jméno a hodnost: Sgt Otta Karel Stanislav

Místo a datum narození: 13. 7. 1921, Mnichovo Hradiště

Místo a datum úmrtí: 1. 4. 1997, Longwood, Florida, USA

Pohřben: Florida National Cemetery, sekce 319, Site 10, Bushnell.

V pátek 2. 9. byla Karlu Stanislavu Ottovi odhalena pamětní deska. Fotografie naleznete zde.

Karel Stanislav Otta se po obecné škole vyučil v boleslavské automobilce strojním zámečníkem. Po okupaci odešel přes Polsko do odboje. Po pádu Polska ustoupil s dalšími vojáky na východ, a tak se dostal do sovětského zajetí. Z internace v Suzdale byl po nějaké době propuštěn a, podobně, jako další Rusy zadržení, přes Libanon doputoval do Haify, kde se stal příslušníkem 11. pěšího praporu – Východního. Tam působil jako řidič. Poté, kdy najel na minu, byl těžce zraněn. Z této doby zaznamenávají jeho vojenské dokumenty jeho zběhnutí. Karel Otta se spolu s příslušníky Cizinecké legie opil, šel s nimi do jejich kasáren a nějakou dobu mu trvalo, než se mu podařilo vrátit se zpátky. Podobně jako někteří Čechoslováci působící na Středním Východě se přihlásil do RAF. Tam byl přijat 2. ledna 1943 a posléze přidělen k 311. československé bombardovací peruti. Část výcviku prodělal v Kanadě a po jeho absolvování se stal palubním střelcem u této naší jednotky. V ní zůstal, dle své letecké karty, až do konce druhé světové války. V září 1945 byl propuštěn z armády na trvalou studijní dovolenou. S dovětkem – z existenčních důvodů. Dle Vratislava Švermy Karel Otta válce pracoval pro organizaci UNRRA. V roce 1950 byl degradován, nicméně to byl již nějaký čas v exilu v USA, kde žil již v roce 1949, protože od 17. července 1946 do 9. dubna 1947 v americké armádě. Do tohoto exilu odešel dle žádosti o naturalizaci z Velké Británie. Nicméně před tím ještě žádal o vízum do Brazílie, ale kam nakonec neodcestoval. Velkou Británii opustil na palubě lodi Aquitania, a to v červnu 1946 z přístavu Southampton. Společnost mu mohl dělat Arnošt Chovanec, bývalý radista 311. perutě, nyní holič. Se svou snoubenkou Christine se vzali 14. února 1948 v New Yorku. 8. února 1949 se jim v Miami na Floridě, kde celá rodina žila, narodil syn Stanley. V roce 1977 se manželé Ottovi přestěhovali na střední Floridu. Karel Stanislav Otta zemřel v úterý 1. dubna 1997, na adrese 75 Grant Street, Longwood. Je pohřben je na Florida National Cemetery, sekce 319, Site 10, který se nachází ve městě Bushnell. V oznámení o jeho úmrtí je uvedeno, že byl postiženým válečným veteránem. Svou manželku přežil o necelý rok, ta zemřela 6. května 1996 a je pohřbena spolu s ním. Syn, počítačový odborník, měl dle informací rodiny, mít v 90. letech těžkou autonehodu, která ho trvale upoutala na lůžko.

Protože stále probíhají pátrání zejména po poválečných osudech Karla Stanislav Otty, lze očekávat, že výstava bude pravidelně doplňována dalšími informacemi.

Vzpomínkové akce se konají za spolupráce KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, Klubu Mnichovo Hradiště s.r.o. a města Mnichovo Hradiště. Akce se koná pod záštitou starosty města Mnichovo Hradiště, Mgr. Ondřeje Lochmana, Ph.D. Akce finančně podpořil grantem Středočeský kraj.

V pátek 2. 9. byla Karlu Stanislavu Ottovi odhalena pamětní deska. Fotografie naleznete zde.

S ohledem na některé nepřesnosti a nesprávné informace v jeho zveřejněných životopisech pracujeme na jejich nápravě.

Bibliografie:

O Karlu Stanislavu Ottovi se píše i v této literatuře:

Váňa, Josef, Sigmund, John a Padior, Emil. Příslušníci československého letectva v RAF. Praha: Ministerstvo obrany České republiky – AVIS, 1999. 272 s. ISBN 80-86049-58-2.