Zabloudil František

Jméno a hodnost: F/Sgt Zabloudil František

Místo a datum narození: 29. 9. 1910 Opatovice (dnes součást města Vyškov)

Místo a datum úmrtí: 27. 6. 1990, Praha

Pohřben:

Vyučil se písmomalířem. Po absolvování vojenské prezenční služby se stal příslušníkem státní policie. Po okupaci se zapojil do odboje, ale následně musel sám odejít, a to polskou cestou. Z Polska odejel do Francie, kde musel vstoupit do Francouzské cizinecké legie a se kterou se dostal až do Afriky. Po začátku války byl z cizinecké legie uvolněn, stak se příslušníkem československé armády ve Francii a po jejím pádu odplul do Velké Británie. Ve Velké Británii se vrátil ke svému předválečnému povolání – stal se polním četníkem, ale požádal o přidělení k letectvu. Nejprve sloužil jako výkonný rotmistrm následně se mohl zúčastnit i bojových letů. Po skončení druhé světové války se rozhodl zůstat u československého vojenského letectva. Na začátku roku 1949 byl propuštěn, v roce 1951 degradován na vojína. Následně pak pracoval například i jako čistič oken. Pak si naštěstí našel práci písmomalíře.

Odkazy:

Poznámky:

František Zabloudil byl vyznamenán těmito medailemi:

Československým válečným křížem 1939

dvě Československé medaile Za chrabrost před nepřítelem

Československiu mdeailí Za zásluhy I. a II. stupně

Československou vojenskou pamětní medailí se štítky F a VB

The 1939 – 1945 Star

Atlantic Star

Defence Medal

War Medal

Bibliografie:

O Františku Zabloudilovi se píše i zde:

Mikulka, Jiří a Mikulka, Radek. S RAF proti Hitlerovi: letci z Vyškova, Ivanovic na Hané a okolních obcí v době druhé světové války. 1. vyd. Vyškov: R. Mikulka, 2007. 78 s., viii s. obr. příl. ISBN 978-80-254-1059-2.

Váňa, Josef, Sigmund, John a Padior, Emil. Příslušníci československého letectva v RAF. Praha: Ministerstvo obrany České republiky – AVIS, 1999. 272 s. ISBN 80-86049-58-2.