Návrat Nebeských jezdců – Klecany – The Comeback of the Riders in the Sky – Klecany

Nebeští jezdci se vrátili do Klecan

The Comeback of the Riders in the Sky.
This article and pictures describes the best Czechoslovakian movie about Czechoslovakian airmen in the RAF. This movie has been shot in 1960´. Here it is: The Riders in the Sky online. Pictures below were made during meeting of contemporary witness and opening ceremony of the exhibition. This is bilingual, that it could be in your country too.

Stalo se tak díky nově zrekonstruované výstavě o filmu, jeho knižní předloze, jejím autorovi a dalším letcům RAF, která je až do konce února přístupná v obřadní síni městského úřadu Klecany (Do Klecánek 52), a to v pondělí a středu od 7:00 do 18:00, v úterý a čtvrtek od 7:00 do 14.00 a v pátek od 7:00 do 13:30. Výjimečně také v neděli 29. 1. od 14 do 17 hodin a potom ve stejném čase 12. 2. a 26. 2.
Na výstavě uvidíte nejen panely s informacemi o životě Filipa Jánského, vlastním jménem Richarda Husmanna, bývalého palubního střelce RAF a 3. čs. bitevního leteckého pluku v SSSR, ale i o jeho knize Nebeští jezdci, dále si přečtete o natáčení filmu, výrobě největší rekvizity tohoto filmu – letounu „wellington“, výběru herců i o tom, kde se film opravdu natáčel. Nechybějí ani fotografie z filmu a jeho natáčení pořízené Zdeňkem Dukátem. Tyto panely doplňují čtyři vitríny, ve kterých si prohlédnete některá vyznamenání Richarda Husmanna a další věci z jeho pozůstalosti, scénáře, fotografie a plakáty – upoutávky na tento film a vzpomínku na odbornou poradkyni filmu Joy Kadečkovou Turner, bývalou příslušnici WAAF.

Protože prostory klecanské obřadní síně neumožňují větší setkání s veřejností a například besedu a i proto, že se nepodařilo sehnat peníze na letenku pro Winstona Chrislocka, představitele palubního střelce Tomíka, který žije v USA tak, aby se tohoto zahájení mohl zúčastnit, tato beseda by se mohla uskutečnit první dubnový víkend. Konat se bude v případě zajištění peněz na letenku pro pana Chrislocka a volna zamýšlených hostů. Více informací Vám rád poskytnu o výstavě i zamýšlené besedě, napíšete-li mi na filip@276.cz. Více informací o knize, filmu a dřívějších výstavách naleznete na http://jezdci.valka.cz.

Další fotografie:

Fotografie ze zahájení výstavy o Nebeských jezdcích – Městský úřad Klecany.

Z tisku:

Návrat Nebeských jezdců v Historickém kaleidoskopu.

Návrat Nebeských jezdců na melnicko.cz

Návrat Nebeských jezdců na Lidovkách.

Pozvánka na zahájení na webu Veliké Vsi.

Informace o výstavě Nebeští jezdci na webu rádia Proglas.