Jiří Schwarz, pilot 51 OTU (operačně výcviková jednotka) RAF/Jiří Schwarz, pilot 51 OTU RAF

Jiří Schwarz, pilot 51 OTU (operačně výcviková jednotka) RAF
Jiří Schwarz, pilot 51 OTU RAF

Narodil se v Plzni 25. 5. 1919. Karlovi a Bertě, rozené Jírové. Bydlel v 1. poschodí v Emilově ulici 20. Vystudoval vyšší hospodářskou školu a byl aktivním členem Sokola Plzeň I. Zdá se, že letadla ho zajímala ještě před přihlášením se do akce 1000 nových pilotů republice. V roce 1935 totiž v době letů přecházel přes borské letiště v době letů a byl za to napomenut policií. Pak už v době letů procházel letištěm legálně a o tři roky později získal pilotní průkaz. Ve stejném roce se rozhodl dobrovolně přihlásit do československé armády. Žádal proto policejní ředitelství v Plzni, aby mu vydalo vysvědčení zachovalosti pro vstupní list pro dobrovolný vstup do československé armády (následně svou žádost o toto vysvědčení pravděpodobně zrušil). Jeho vojenskou službu dokládá policejní přihláška, kdy byl v září 1938 odhlášen ze svého bydliště s poznámkou „na vojnu“. V prosinci byl ale hlášen zpět na stejné adrese, aby byl v únoru 1939 odhlášen definitivně, s poznámkou „prezenční služba Prostějov“. V říjnu 1939 po něm bylo vyhlášeno pátrání, s tím, že pohřešován byl od 15. 9. 1939. Podle pátrací relace byl 170 cm vysoký, hnědých vlasů a očí, souměrných úst, prostředně vysokého čela, vyholen, se zdravými zuby. V době zmizení byl oblečen ve světlé, letní šaty, kalhoty pumpky, hnědé punčochy, hnědé sportovní střevíce, na hlavě měl hnědou radiovku. Pátrání nechal vyhlásit Jiřího otec. Jiří měl podle něj v červnu 1939 odejít jako tramp na Rožmitálsko. 13. 9. prý ještě psal z Tábora, ale pak o sobě nedal vědět. Jeho otec uvedl jako domnělý důvod, že měl jeho syn odejít do Německa. Ten čundr, na který si Jiří vzal i „batoh, deku a věci potřebné k cestování“, ho ale zavedl přes Polsko do Francie. Tam byl v říjnu 1939 prezentován do naší armády. Jako pilotní žák prošel několika francouzskými leteckými základnami. Po pádu Francie se dostal do Afriky, ze které odplul v transportu štábního kapitána Hlobila. Do Velké Británie se dostal 16. 7. 1940. I v tuto dobu po něm ještě doma pátrali. Vydrželo jim to minimálně do března 1941.
Jiří Schwarz zatím v RAF začal cvičně létat u 56. operačně výcvikové jednotky. Dne 22. 9. 1941 jeho letoun při cvičném letu havaroval do řeky Ouse u obce Wiggenhall St. Peter. Vrak letadla i s mrtvým pilotem byly vyzvednuty po šesti dnech. Tělo Jiřího Schwarze bylo pohřbeno 2. 10. 1941 na hřbitově Sutton Bridge v hrobě 39.
Zajímavé je, že ještě rok po jeho smrti zafungoval úřední šiml, který si vzpomněl, že Jiří Schwarz dostal v jednom měsíci roku 1941 dva platy a chtěl je zpátky.

Památku Jiřího Schwarze připomíná památník padlým členům Západočeského aeroklubu v parku na náměstí Míru v Plzni a památník padlým letcům RAF na Náměstí Svobody v Praze – Dejvicích.