ČESKOSLOVENŠTÍ LETCI
V RAF V POPKULTUŘE

FILMY S TEMATIKOU RAF

Českoslovenští příslušníci Royal Air Force se, pochopitelně, objevili od druhé světové válce v několika filmech, seriálech, hraných dokumentech a písních. Některé z nich jsou poměrně překvapivé. Klub vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s. se na některých z nich podílel a tak budeme postupně doplňovat i fotografie z jejich natáčení.

Jedná se konkrétně o dokumenty Dejte nám křídla, 2. díl dokumentu Historie československého letectví, Muž, který přecenil českou duši, Nepřítelem osudu, Osud na nebi Josefa Janeby.

Bylo nám potěšením se na těchto filmech podílet.

Měli-li byste zájem o naše zkušenosti při natáčení filmů s tematikou RAF, kontaktuje nás na e-mailu filip@276.cz nebo telefonu: 777 220 517.

2. SVĚTOVÁ VÁLKA - NEDÁME SE

Ze zamýšleného seriálu Historie československého vojenského letectví byly dokončeny pouze dva díly. Díl Druhá světová válka – Nedáme se zachycuje účast československých letců v boji proti nacismu v Polsku, Francii i v britském RAF.

Náš Klub vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, o. s. se podílel i na natáčení tohoto dokumentu.

ODKAZY:

... A BUDE HŮŘ

Film, který je, velmi zjednodušeně řečeno, o spodině socialistické společnosti. Jednou z postav, které se ve filmu objeví, je i bývalý příslušník Royal Air Force, ze kterého komunistický režim udělal metaře. Tato postava ve filmu zemře a je jí vypraven poněkud zvláštní pohřeb.

BALADA O PILOTOVI
Nejaktuálněji jsme se podíleli na filmu Balada o pilotovi s Jiřím Dvořákem v jedné z hlavních rolí, příběhu pilota RAF Karla Balíka.

ODKAZY:

HŘBITOV PRO CIZINCE

Domnívám se, že film Hřbitov pro cizince je prvním filmem, který aspoň náznakem ukázal, jak komunistický režim zacházel s bojovníky za svobodu.

Osobně na mne nejvíc zapůsobila polka Škoda lásky a zástupy mladých mužů v tmavě modrých uniformách Royal Air Force, kteří se nevrátili z druhé světové války.

V knize Jihočeský letec Jiří Maňák se píše, že pramenem ke scénáři tohoto filmu se stala příhoda Jiřího Maňáka, který se po válce setkal s bývalým příslušníkem německého protiletadlového dělostřelectva, který ho sestřelil, a to v jedné kabině vozu, kde oba pracovali.

ODKAZY:

DEJTE NÁM KŘÍDLA
Na tomto pětidílném dokumentu České televize se podílel i Klub vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, o. s. spolu s kolegy a kamarády z dalších klubů vojenské historie. Na dokumentu Dejte nám křídla jsme se podíleli i jako poradci.

Dokument Dejte nám křídla zachycuje období od vzniku československého letectví až po konec druhé světové války.

ODKAZY

NEBEŠTÍ JEZDCI
Klasický válečný film československé kinematografie Nebeští jezdci (Sky Riders). Natočený bez letadel, dokončený po srpnu 1968. Dle mého názoru nejlepší československý film o čekoslovenských příslušnících Royal Air Force.

ODKAZY:

NEZLOMNÝ – DOKUMENT O EMILU BOČKOVI
Dokument o plk. Emilu Bočkovi, mechanikovi a stíhači 310. československé stíhací perutě RAF.

Zajímalo-li by Vás více informací k dokumentu Nezlomný, kontaktujte mne prosím, pokusím se zjistit více.

Pište prosím na mail filip@276.cz.

NEPŘÍTELEM OSUDU
Osud na nebi Josefa Janeby byl jedním z hraných dokumentů, na kterém se podílel KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF, o.s. Zachycuje osudy pilota 312. stíhací perutě, který natočil Ondřej Krejcar z filmového studia United film.

K informaci o úmrtí Františka Truhláře bych rád doplnil informaci „jedna paní povídala“ – tedy doslova – povídala mi jedna paní ve vlaku, který projížděl přes rodný kraj Františka Truhláře, že měl František Truhlář zahynout při pokusu shodit balíček svému otci k jeho narozeninám, které měl den předem.

Odkazy:

OSUD NA NEBI JOSEFA JANEBY

Osud na nebi Josefa Janeby byl jedním z hraných dokumentů, na kterém se podílel KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF, o.s. Zachycuje osudy pilota 312. stíhací perutě, který natočil Ondřej Krejcar z filmového studia United film.

ODKAZY:

PILOTI
Československý film, který vzniknul v nepříliš šťastné době – před listopadem 1989 – takže nepatřil mezi nejznámější. Pojednává o našich letcích, respektive bývalém příslušníkovi Royal Air Force, který odešel sloužit do našeho letectva v SSSR.

Režisérem filmu byl Otakar Fuka, pomocný režisér Nebeských jezdců a filmu Atentát. A můj poradce, když jsem chystal akci Setkání Nebeských jezdců. Až příliš pozdě jsem se dozvěděl, že zemřel. Tak se s ním loučím aspoň takto.

ODKAZY:

ZDIVOČELÁ ZEMĚ
Seriál o poválečném životě stíhacího pilota Royal Air Force (RAF) Antonína Maděry. A rovněž film.

Seriál zachycuje život Antonína Maděry po návratu z druhé světové války do rodné obce, a to až do 90. let. Popisuje jeho snahy o normální život i komunistickou perzekuci a šikanu.

Odkazy:

TMAVOMODRÝ SVĚT
Druhý film o československých příslušnících v Royal Air Force. První film, kde bylo možné až příliš konkrétně vidět, jak s bojovníky za svobodu, bojovníky proti nacismu, zacházel komunistický režim.

V tomto filmu byla použita jména skutečných příslušníků Royal Air Force. Jaká to byla a jaké byly skutečné osudy jejich nositelů sem budu postupně psát.

ODKAZY:

Novinky

  • Novinky
    Srdečně zveme do Krytu Folimanka, kde je dnes, tj. 11. […]

Chystané akce

Napište nám

13 + 6 =