ČESKOSLOVENŠTÍ
LETCI V RAF

Českoslovenští letci v RAF
– mezinárodní putovní výstava

Byla připravena Klubem vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z.s. na rok 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF a od května do října 2015 ji ve Velké Británii vidělo cca 30 000 návštěvníků. Dalších 30 000 návštěvníků ji ve stejném roce mělo možnost vidět v České republice.

Postihuje období od 30. let 20. století, doby počátku výcviku budoucích příslušníků RAF, Mnichovské dohody, nebezpečné útěky do zahraničí, boje v Polsku a Francii, cestu do exilu přes Střední Východ a obranu Tobruku, věznění v ruských koncentračních táborech. Obsahuje informace o bojích v rámci RAF – 68., 310., 311., 312. a 313. peruti, poválečném návratu do vlasti a komunistické perzekuci. Výstavu uzavírá zmínka o dnešním znovupřipomínání Československých letců v RAF. Online tuto výstavu najdete na našem webu www.wingsinexile.co.uk.

Obsah výstavy

Panel 1 Předválečné Československo

Panel 2 Odchody přes Polsko

Panel 3 Odchody do zahraničí – Rusko a Francie

Panel 4 Odchody do zahraničí – Střední Východ

Panel 5 Československé perutě – 68, 310

Panel 6 Československé perutě 312, 313

Panel 7 311. čs. bombardovací peruť

Panel 8 WAAF

Panel 9 Josef Horák a Josef Stříbrný

Panel 10 Portréty některých čs. letců v RAF

Panel 11 Portréty některých čs. letců v RAF

Panel 12 Portréty některých čs. letců v RAF

Panel 13 Poválečný návrat a komunistická perzekuce

Panel 14 Oběti komunistické perzekuce

Panel 15 Rehabilitace a dnešní znovupřipomínání

Panel 16 Rehabilitace a dnešní znovupřipomínání

Panel 17 KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF, z.s.

Panel 18 Poděkování

Technická data

Každý z roll upů váží cca 4,5 kg a měří  85 cm x 200 cm. Je zabalen v přepravní tašce, ty následně v krabici. Každé čtyři, respektive tři krabice jsou umístěné ve větší krabici. Velkých krabic je tedy pět, respektive šest. (Tuto výstavu máme k dispozici ve dvou samostojných vyhotoveních a ještě v jedné sérii na samostatných plakátech). Výstavu, umístěnou pouze v přepravních taškách převezete v osobním voze. Pro výstavu v krabicích už potřebujete dodávku, či větší osobní vůz. Výstava není určena do exteriéru. Venku musí být minimálně ve stanu.

Každý, kdo si tuto výstavu zapůjčí, je povinnen ji vrátit v takovém stavu, v jakém si ji zapůjčil, a to včetně papírových krabic, ve kterých je přepravována. Každou z těchto krabic, malou i velkou, před odesláním pečlivě zalepí.

Plastové boky každé stojny jsou velmi křehké!

Při instalaci je povinnen respektovat návod na instalaci. Ta trvá cca 30 minut – 1 hodinu.

Každá zápůjčka je podmíněna uzavřením smlouvy o zápůjčce a případně složením zálohy. Každý, kdo si výstavu zapůjčí, se zavazuje k okamžité náhradě škody, bude-li zjištěna.

 

Máte-li k výstavě dotazy nebo byste ji chtěli zapůjčit, volejte na číslo 777 220 517 (Filip Procházka) nebo pište na filip@276.cz.

Tuto panelovou výstavu můžeme doplnit ukázkou vybavení RAF a WAF.

Fotografie výstavy
v předchozích instalacích

Velká Británie

Česká republika

Novinky

  • Novinky
    Srdečně zveme do Krytu Folimanka, kde je dnes, tj. 11. […]

Chystané akce

Napište nám

15 + 8 =